BESEDA V KNIHOVNĚ

V úterý  26. dubna  byli žáci  V. a VI. třídy na návštěvě v knihovně.

Paní  knihovnice pro nás připravila besedu o brněnských pověstech.

Nejdříve se dětí pozeptala, kdo rád čte a jaké knížky má v oblibě. Potom se ptala, kdo je z Brna a zda někdo chodí do knihovny pravidelně i s rodiči.

Na úvod besedy nás paní knihovnice seznámila s historií a vznikem Brna. Odkud se vzal název našeho města? Vědci se domnívají, že první původní osada byla umístěna na vlhkém a blátivém místě, základem názvu by tedy mohlo být staročeské slovo “brnije“, které označuje hlínu nebo bláto.

Potom již následovaly samotné pověsti. Ze školy žáci znají vyprávění jen o brněnském kole a pověst o drakovi, tak další pravdivé či přibarvené vyprávění sledovali s překvapením.

Formou rozstříhaného komiksu se děti nejprve snažily kreslený příběh sestavit a potom dle dějové posloupnosti převyprávět. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací. Povídání o studni a nešťastné dívce Johance – pověst O kamenné panně na ulici dnešní Orlí, pověst O pokroucené věžičce a samozřejmě O kole a kolářském mistru i O drakovi a řeznickém tovaryši. Už víme i to, proč se na Petrově zvoní poledne o hodinu dřív.

(Nevíte? http://mojebrno.jecool.net/inka–brno-povesti-zvoneni.html)

 

Na závěr se žáci mohli sami po knihovně porozhlédnout a nakouknout do knih, časopisů či encyklopedií, které je zaujaly. Pozornost nejvíce přitahovaly některé komiksy a strašidelné příběhy. K zapůjčení byly i stolní hry. Po návratu do školy jsme si ještě o všem povídali.

Beseda v knihovně byla velmi zajímavá a poučná, snad některé z dětí inspirovala a do budoucna i motivuje k většímu zájmu o čtení.

Více fotografií naleznete ve fotogalerii ZŠ.