Festival: „Jeden svět“

“Follow Me“

V rámci festivalu „Jeden svět“, což je festival dokumentárních filmů o lidských právech jsme  dne 26.3.2019 navštívili s žáky kino Bijásek, kde jsme viděli dokumentární film nazvaný “Follow Me“. Příběh pojednává o reportérovi Nicolasovi, který se rozhodne založit si svůj první instagramový účet a nasbírat co nejvíce followerů. Postupem času se začíná více zajímat o pozadí sociální sítě Instagram a odhaluje dobře fungující systém založený na podvádění.

Žáci se dozvěděli co je to vlastně „Instagram“, že je to něco jako výkladní skříň, kde lidé propagují sami sebe. „A všechno, co vidí, je okouzlující stránka. Nevidí ale, co se děje za oponou,“ vysvětluje Mike ze společnosti Dovetale, která analyzuje sociální média. Zatímco uživatelé nadšeně rozdávají lajky selfíčkům, na pozadí probíhá čilý obchod s uživatelskými účty. Vzniká obrovské množství falešných profilů a internetoví roboti vyrábějí nové followery pro ty, kteří si chtějí připadat úspěšnější. Je vůbec možné něčemu na Instagramu věřit?

Pro žáky byl dokument velmi poučný a zajímavý.