Projekt “Od semínka po plod”

Základní myšlenkou celého projektu bylo vytvoření malého školního pozemku, o který se žáci budou v průběhu jarních měsíců učit starat. Zasejí si semínka mrkve, hrachu, ředkviček, … případně zasadí i sazeničky salátu či rajčat a budou sledovat, jak se postupně mění v malou rostlinku.

sdr

Po zrytí školního pozemku a vytrhání plevele byly záhonky připraveny pro osetí. V průběhu pracovních činností přicházely jednotlivé ročníky a každá třída si něco zasela či zasadila.

Děti byly nadšeny, že můžou set či sázet samy. Protože některé z nich doma zahradu nemají, byla to pro ně první zkušenost. Všichni čekali, jak mrkvička, hrášky či ředkvičky rychle porostou. Samo se to však nestane. O záhonek se musí pečovat.

Žáci – jako malí zahradníci – tak v průběhu měsíce dubna, května i začátkem června zalévali

a zalévali a občas i okopávali, …Vytrhávání plevele je moc nebavilo, ale těšili se na velké pálivé ředkvičky a sladké kuličky hrášku.

Průběžně všichni pozorovali, jak celý proces vegetace probíhá. Hrachu postupně vyrašily lusky, salát se rozkošatil, ředkvičky se nalily a zčervenaly, jen té mrkvičce se nějak nechce a nechce …

Co si děti vypěstovaly, mohly si potom i sníst. Hrášek všichni uždibovali průběžně, nyní jsme ještě sklidili vlastní ředkvičku. Starší žáci ji potom ochutnali i na chlebu s máslem a vyrobili pomazánku.

 

Projekt “Od semínka po plod“ probíhal od jara až do konce školního roku, žáci si tak začali lépe uvědomovat cenu lidské práce i důležitost ochrany přírody.

Více fotografií si  můžete prohlédnout ve fotogalerii ZŠ.