Škola v přírodě – KAMÍNKA (Roštín u Kroměříže)

Stejně jako v minulých letech jsme pro žáky naší školy zorganizovali ve dnech  3. – 7. června školu v přírodě. V letošním školním roce byl však počet účastníků trošku nižší.

Místo pobytu jsme vybrali v zalesněných kopcích nedaleko obce Roštín, vzdálené 17 km od Kroměříže. Rekreační areál Kamínka se nachází uprostřed Chřibských lesů, uprostřed krásné přírody, která nabízí nejen čistý vzduch, ale i velké množství sportovního vyžití.

Stravování bylo zajištěno 5x  denně, pitný režim byl také dodržován.

Plán činností byl připraven přiměřeně věku dětí a aktuálně přizpůsoben počasí. Denní akce byly organizované pro mladší děti i starší žáky převážně společně. Jen menší děti měly dříve večerku, starší žáci ještě večer hráli venku různé společenské či míčové hry.

Přiměřeně svým možnostem si všichni psali a malovali prožitkový deník, kam si s pomocí učitele zaznamenávali svoje celodenní zážitky a postřehy.

 V pondělí   pro nás ke škole přijel malý autobus, zamávali jsme rodičům a vyjeli. Cesta poměrně rychle uběhla. Ihned po příjezdu do Roštína byli žáci znovu poučeni o bezpečnosti při hrách, sportech i na vycházkách a seznámeni s pravidly chování i místním ubytovacím řádem. Byla vyhlášena soutěž úklidu pokojů, která trvala po celou dobu pobytu.

Jen co jsme se ubytovali ve velké chatě jménem Kamínka, vyrazili jsme prozkoumat okolí. Rekreační areál se nachází mezi lesy na rozlehlé zelené louce, kde jsou i chatky a sruby, pískoviště, dřevěné prolézačky, skluzavka, houpačky, ohniště a tři velká hřiště.

 

Hned první den jsme se po obědě vydali na dlouhou přírodovědnou vycházku spojenou s orientací v terénu. Cestou do Lesního penzionu  Bunč jsme si procvičovali učivo botaniky a zoologie, poznávali stromy, keře a byliny, na pařezech počítali letokruhy, v trávě pozorovali broučky a hledali čtyřlístek, … Trasa k sousednímu rekreačnímu středisku vedla převážně lesem. Sledovali jsme turistické značky, zastavili se u studánky, fotili se u altánku, stavěli panáčky z kamínků, … Na Bunči děti řádily na místním hřišti, vozily se na lanové skluzavce, lezly do velkého sudu a prohlédly si i malou naučnou stezku. Osvěženi zmrzlinou jsme se vydali na zpáteční cestu. Ta vedla převážně z kopečka, tak nám utekla rychleji. Nejvyšší kamennou rozhlednu na Moravě – Brdo jsme však jen minuli. Ač bylo již pozdní odpoledne, sluníčko tak pálilo, že se nikomu do prudkého kopce lézt nechtělo.

Po návratu do rekreačního areálu jsme si ještě hráli na hřišti a okolo chatek. Navečer si chlapci dali fotbálek a děvčata přehazovanou.

Na úterý  byl připraven výlet do Těšánek, kde jsme měli objednánu exkurzi stájí jezdeckého klubu. V sousední vesnici Těšánky u Zdounek se nachází rozlehlý Grunt Galatík, kde chovají převážně koně. Prohlídku ranče jsme započali právě hned jízdou na koni. Každý se povozil pár koleček na valachovi a zakusil pohled na svět z koňského hřbetu. V rozsáhlém statku se nachází i rybníčky s replikou vodního mlýna, v jezírku tam chovají vzácné ryby, na kopečku nad areálem je dřevěná rozhledna Zdenička. Byla zde nádherná příroda a úžasná zákoutí.

Po návratu na Kamínku bylo potřeba všechny zážitky zaznamenat do deníku.

Odpoledne byla vycházka k Roštínské kapli, kde je i studánka s pramenem čisté pitné vody. Velké rozcestí zde všechny lákalo ke hře na schovávanou. Na lesní cestě potom některé děti postavily z přírodnin malé domečky.

Po večeři ještě někteří hráli venku na hřišti míčové hry, fotbal či badminton, jiní se zapojili  do společenských a pohybových her. 

Středa  mohla zpočátku vypadat jako odpočinkový den, ale kdepak. Vědomostní dopoledne  a tělovýchovné odpoledne. Děti byly rozděleny do skupin, tři starší žáci připravili pro mladší caparty různé úkoly. Okolní přírody bylo využito pro opakování látky prvouky a přírodovědy. Děti běžely nebo šly po označené stezce od stanoviště ke stanovišti a plnily dané sportovní či vědomostní úkoly. Všichni přemýšleli, odpovídali na otázky, doplňovali, počítali, skákali, házeli do dálky i na cíl, … Procházkou okolo chatové oblasti a koupaliště jsme se vrátili zase zpět do našeho rekreačního areálu.

Odpoledne jsme stříkali a malovali památeční trička “Roštín 2019“ a připravovali se na sportovní den.  Soutěže věkově namíchaných družstev probíhaly na místním hřišti.

Kdo měl navečer ještě dostatek sil, šplhal a posiloval na laně pro ručkování, menší děti trávily čas spíše na pískovišti a houpačkách.

Až se začalo smrákat, byl táborák. Seděli jsme u ohně a opékali špekáčky.

Po setmění se ještě uskutečnila stezka odvahy. Na obloze jsme pozorovali hvězdy, hledali známá souhvězdí. V lese byla sice již tma, na cestu ale aspoň trošinku svítil měsíc (či mobil někoho ze starších žáků). Každý měl větší či menší obavy, všichni však strach překonali a    do cíle dorazili.

Ve čtvrtek – na čtvrtý den pobytu jsme si naplánovali celodenní výlet. Místní autobus nás odvezl z Roštína až do Kroměříže. V Kroměříži jsme prošli okolo radnice na náměstí, prohlédli si historickou část města a navštívili zrcadlové bludiště.

V přízemí a prvním patře jsou zrcadlová bludiště s 200 zrcadly a skly. Wow, efekt samotného bloudění umocňuje i barevné osvětlení se stmíváním. Dále tam mají i několik kaleidoskopů a asi 12 zábavných zakřivených zrcadel.

Potom jsme dorazili na zámek. Prohlédli si zoo koutek a relaxovali v Podzámecké zahradě. Jsou tu udržovaná jezírka, staré památné stromy a nádherně kvetoucí keře. Po areálu se také volně procházejí pávi. To vše jsme viděli, to vše jsme mohli obdivovat i za jízdy! V poledne jsme se totiž vezli po zámecké zahradě místním vláčkem a kochali se krásou celého zámeckého parku. Bylo to tam moc a moc krásné.

Po obědě jsme navštívili unikátní zábavní park – Dětský svět Floria.

Zbytek odpoledne jsme strávili na novém obrovském dětském hřišti s několika lanovými a dřevěnými atrakcemi (venkovní herna má multifunkční hřiště, lanové centrum a velké množství prolézaček). Ve vnitřním sále je obrovský nafukovací polštář, skákací hrad, horolezecká stěna a pětipodlažní herní box se skluzavkami a prolézačkami. Uf … Pobavení a sportování všeho druhu si užily děti dosyta. Všichni jsme se tu vyřádili na houpačkách a dlouhé skluzavce, … posilovali jsme, šplhali, viseli na laně. V pozdní odpoledne na děti čekalo ještě velké sladké překvapení – palačinky. Všichni byli tak nadšeni, že se jim zpátky na autobus už ani nechtělo. Po náročném dni jsme se vrátili zpět do rekreačního střediska až na večeři.

Celý týden nám počasí přálo, někdy bylo horko a sluníčko pálilo až moc. Mraky se přihnaly a pršet začalo až ve čtvrtek v noci. Silný déšť a bouřka někoho i vzbudila. Starší děti z postele pozorovaly proudy vody a blesky na noční obloze.

 V pátek  po snídani proběhlo vyhodnocení celotýdenních i jednotlivých soutěží a vyhlášení vítězů. Byly rozdány ceny i za nejlepší pokoj a stezku odvahy.

Už jen uklidit, sbalit věci do kufru a zkontrolovat pokoj. Čekání na autobus bylo vyplněno celkovým zhodnocení školy v přírodě, každý obdržel něco na památku, diplom a sladkou odměnu.

Všichni žáci se vrátili spokojeni a mají určitě plno nových zážitků. Některé děti se i více osamostatnily. Celý týden se vydařil, bylo nádherné počasí, tak jsme si všichni pobyt na škole v přírodě velmi užili.

Po příjezdu zpátky do Brna jsme ve škole z prožitého týdenního programu vytvořili video-prezentaci a v prostorách chodby velikou nástěnku s obrázky, fotkami a konkrétním popisem činností jednotlivých dnů.  … Přijďte se mrknout !

Více fotografií naleznete ve fotogalerii ZŠ.