ŠKOLA V PŘÍRODĚ – Suchý u Boskovic

Stejně jako v minulých letech i letos jsme ve dnech  4. – 8. června 2018 zorganizovali školu v přírodě. Účastnili se jí žáci I. a II. stupně základní školy, celkem 16 dětí.

 

Místo pobytu jsme vybrali v ekologicky nenarušené krajině Drahanské vrchoviny v blízkosti Moravského krasu. Tam se u obce Suchý u Boskovic nachází PENZION ATHENA. Komplex leží uprostřed lesů, v oploceném rozlehlém travnatém areálu jsou prolézačky, houpačky, pískoviště, hřiště i centrální ohniště. Nejvíce času trávily děti na trampolíně, v budově jsme mohli využívat i stolní fotbal či hrát ping pong.

Stravování bylo zajištěno 5x  denně, pitný režim byl také dodržován. Snídaně probíhaly formou jednoduchého švédského stolu.

Plán činností byl připraven přiměřeně věku dětí  a aktuálně přizpůsoben i počasí. Denní akce byly organizované pro mladší děti i starší žáky převážně společně. Jen menší děti měly dříve večerku, starší žáci ještě večer hráli venku různé společenské či míčové hry.

Přiměřeně svým možnostem si všichni psali a malovali prožitkový deník, kam si s pomocí učitele zaznamenávali svoje celodenní zážitky a postřehy.

IMG_1252

V pondělí pro nás ke škole přijel malý autobus, zamávali jsme rodičům a vyjeli. Cesta poměrně rychle uběhla. Ihned po příjezdu byli žáci znovu poučeni o bezpečnosti a seznámeni s pravidly chování i místním ubytovacím řádem. Byla vyhlášena soutěž úklidu pokojů, která trvala po celou dobu pobytu.

Jen co jsme se ubytovali ve velké chatě, vyrazili jsme prozkoumat okolí. Rekreační areál se  nachází mezi lesy na rozlehlé zelené louce, kde jsou i chatky, hřiště a ohniště.

Hned první den jsme se po obědě vydali na návštěvu ekofarmy a jezdeckého klubu ve vedlejší vesnici Velenov. Cesta vedla po louce, lesem a kousek po silnici až do areálu malého jezdeckého klubu. Zde si děti mohly prohlédnout některá hospodářská zvířata. K poučení a pobavení zde chovají kozy, osly, koně i menšího poníka. Oslíky si mohly děti zkusit kartáčovat. Kdo se nebál, že ho trkne, vlezl do ohrady za kozou jménem Kofola.  A kdo měl odvahy ještě více, vyzkoušel si svoje jezdecké umění. S pomocí majitele si osedlal koně či poníka a projel se po louce.

Po návratu do rekreačního střediska jsme si ještě hráli na hřišti a okolo chatek. Navečer chlapci hráli fotbal a děvčata na schovávanou.

 

Na úterý  byl připraven výlet do Valchova, kde jsme měli objednánu přednášku o myslivosti.

Pan myslivec Václav vyprávěl o lese, lesních zvířatech a ochraně přírody. Měl s sebou na ukázku různé vyčiněné kůže a kožešiny, vycpané lesní ptáky, hlavu divočáka, parohy daňka, jelena, srnce i rohy muflona. Některé děti viděly tyto věci takto z blízka poprvé v životě. Nejstarší chlapci si mohli detailně prozkoumat i pušku – brokovnici.

Před obědem jsme ještě řádili na místním hřišti, vozili se na lanové skluzavce a ochutnali i místní domácí (borůvkovou a máslovo-sušenkovou) zmrzlinu. Mňam.

Po návratu do penzionu jsme šli v odpoledních hodinách na přírodovědnou vycházku k Sušskému rybníku. Procvičovali si učivo botaniky a zoologie, fotili se na hrázi rybníka, … Vtom se zabouřilo, přihnaly se černé mraky a začalo pršet. Schovali jsme se a čekali, až se počasí umoudří. Po chvíli opět vylezlo sluníčko a na obloze se objevila krásná velká duha.

Po večeři ještě některé děti hrály venku na hřišti míčové hry, přehazovanou, fotbal či badminton, jiní se zapojili do společenských a pohybových her. Starší žáky zaujaly šachy, započal malý večerní šachový turnaj.

 

Ve středu – třetí den pobytu – jsme si naplánovali celodenní výlet. Místní autobus nás odvezl z rozcestí u rybníka Suchý až do Boskovic.

V Boskovicích jsme prošli náměstí, prohlédli si radnici a vylezli na radniční věž. Z výšky byl krásný rozhled do okolí. Potom jsme dorazili na zámek a relaxovali v zámecké zahradě. Jsou zde staré památné stromy a udržované keře. V poledne jsme již stoupali do kopce na zříceninu hradu. Zde bylo moc krásně. Viděli jsme hradby, věž, nádvoří i všechny vnitřní části hradu.

Odpoledne jsme navštívili Muzeum historické zemědělské techniky. Zejména starší chlapce ty velmi staré (leč zachovalé) zemědělské stroje velmi zaujaly.

Nejstarší žáci nostalgicky zavzpomínali na květen roku 2013. Osmákům a deváťákům se právě zde v Boskovicích nyní vybavovaly vzpomínky z tehdejšího pobytu na škole v přírodě.

V pozdní odpoledne čekalo starší žáky určité překvapení – pobavení a zasportování si v Laser Aréně. Všichni byli nadšeni a užili si to dosyta.

Zbytek odpoledne a čekání na autobus jsme strávili na velkém dětském hřišti s několika lanovými a dřevěnými atrakcemi. Všichni jsme se tu vyřádili na prolézačkách, skluzavce a houpačkách, … posilovali jsme, šplhali, viseli na laně.

Po náročném dni jsme se vrátili zpět do rekreačního střediska až na večeři.

Večer byly už jen společenské hry venku či v místnosti. Starší opět usedli k šachům.

 

Ve čtvrtek  dopoledne jsme stříkali a malovali památeční trička “Suchý 2018“ a připravovali se na sportovní den – soutěž spojenou s orientací v terénu a plněním různých úkolů. Žáci byli rozděleni do skupin. V každém družstvu byly děti různého věku tj. od malých capartů až po naše zralé deváťáky. V namíchaných skupinkách byli ale všichni nuceni spolupracovat. Běhali po označené stezce od stanoviště ke stanovišti a plnili dané sportovní či vědomostní úkoly. Odpovídali na otázky a odpovědi  zaznamenávali na své kartičky, přemýšleli, doplňovali, skákali, házeli, … Okolní přírody bylo využito pro opakování látky prvouky a přírodovědy, starší žáci si procvičovali učivo i vlastivědy, zeměpisu a přírodopisu.

Až se začalo smrákat, byl táborák. Seděli jsme u ohně a opékali špekáčky.

Po setmění se ještě uskutečnila stezka odvahy. V lese byla sice už tma, ale na cestu aspoň trošinku svítil měsíc … a světlušky. Každý měl větší či menší obavy, všichni však strach překonali a do cíle dorazili.

 

V pátek  po snídani proběhlo vyhodnocení celotýdenních i jednotlivých soutěží a vyhlášení vítězů. Byly rozdány ceny i za soutěž družstev, stezku odvahy i za nejlepší pokoj.

Uklidit, sbalit věci do kufru a čekat na autobus! Čekání bylo vyplněno celkovým zhodnocení školy v přírodě, každý obdržel něco na památku, diplom a věcnou odměnu.

 

Všechny děti se vrátily spokojené a mají určitě plno nových zážitků. Některé se i více osamostatnily. Téměř celý týden bylo nádherné počasí, tak jsme si pobyt všichni velice užili.

Fotografie ze školy v přírodě si můžete prohlédnout v galerii.