“Paleta ticha“ – výtvarná soutěž v Olomouci

 Ve dnech 12. – 14. dubna 2018 se v prostorách MŠ, ZŠ a SŠ v Olomouci konal již VI. ročník výtvarné soutěže sluchově postižených žáků “Paleta ticha“.

20180413_152035

Téma pro letošní rok nám zpočátku připadalo poměrně náročné. Organizátoři soutěže se totiž nechali inspirovat českým dramatikem, spisovatelem a novinářem Karlem Čapkem. Jeho divadelní hra R.U.R. by i dnes mohla být aktuální jako varování před zneužitím techniky. Karel Čapek obohatil  mezinárodní slovník o nové slovo: Robot. A právě tito hrdinové se stali hlavním tématem výtvarné soutěže a workshopu.

Ve čtvrtek 12. dubna se do Olomouce vydalo několik škol pro sluchově postižené. Brno reprezentovali: Michal Ryšavý, Lukáš Kalvoda, Šárka Kiliánová a kapitánka Laura Wiesnerová. O prvenství zápolilo celkem osm družstev.  Přijely děti z Českých Budějovic, Plzně, Hradce Králové, Valašského Meziříčí, na domácí půdě byli žáci z Olomouce i družstvo sluchově postižených integrovaných v základních školách Olomouckého kraje. Mimo soutěž se ještě zapojila skupina studentů hejčínského gymnázia.

Soutěž „Ve jménu R.U.R. – Roboti jako lidé“ zaštítil známý olomoucký sochař Jiří Žlebek.

 

Ve čtvrtek jsme po přivítání a seznámení se v tělocvičně školy zhlédli motivační filmy, taneční kreace žáků školy i vystoupení studentů gymnázia s divadelní hrou R.U.R. V prostorách školy nás inspirovala vernisáž obrazů malíře Miroslava Těla.

Večer byl pro žáky připraven sportovní program, v podkroví školy se hrál dokonce i minigolf.

 

A v pátek ráno se již začalo malovat. Soutěžila pětičlenná družstva, každá skupinka samostatně ve svém ateliéru. A tak se kreslilo, malovalo a výtvarničilo celičký den, až každé družstvo společně vytvořilo velkoformátovou malbu na robotí téma. Vzniklo osm krásných děl, o jejichž pořadí rozhodla odborná komise. Vítězem se stala Olomouc, na druhém místě skončilo Valašské Meziříčí a na třetím České Budějovice.

 

Součástí výtvarné soutěže byl i workshop. V průběhu pátečního odpoledne měly jednotlivé skupiny úkol sestavit za použití skeletů a různých kovových materiálů svého robota. Všichni pracovali s neobyčejným nasazením. Vrtali, šroubovali, lepili, … až se z elektronických součástek, plechů, pletiva i plastů ke konci dne konečně zrodil robot.

Ve večerních hodinách byl opět pro účastníky soutěže připraven bohatý doprovodný program.

O vítězi mezi roboty tentokrát rozhodovalo hlasování. Vyhrálo Valašské Meziříčí, 2. místo patřilo Českým Budějovicím a 3. příčku obsadil nováček soutěže – my – družstvo z Brna.

 

V sobotu dopoledne byla ze všech prací instalována na chodbě školy velká trvalá výstava.  Pak již následovalo slavnostní vyhlášení vítězů + rozdání diplomů a cen. Hurááá!

Laura, Šárka, Lukáš a Michal získali 3. místo! Nechyběla ani sladká odměna v podobě malého dortíku s kousky marcipánového robota.

 

Děkujeme organizátorům soutěže a těšíme se v příštím školním roce na opětovné setkání.

Spoustu dalších fotografií naleznete ve fotogalerii ZŠ.

p.uč. D. Floriánová  a  J. Struhařová